Kocovina nebo otrava alkoholem?

Ráno po večírku. Noční můra mnoha lidí. Na přemíru alkoholu naše tělo reaguje skupinou fyzických příznaků, které souhrnně označujeme jako kocovina

Zpravidla nastupuje během pár hodin od chvíle, kdy přestaneme pít. A vrcholí, když hladina alkoholu v krvi klesne na nulu. Pak může trvat dalších 24 hodin.

Pojí se s ní bolesti hlavy, vyčerpání, potřeba zvracet, neklid, nechuť k jídlu, nesnesitelná žízeň i citlivost na světlo a hluk. Au. 

Jako lidstvo jsme ještě stoprocentně neodhalili, co za ni biologicky může. Jisté indicie bychom ale měli:

Proč se nám chce zvracet?

Alkohol se vstřebává žaludkem a může snadno podráždit jeho stěny. Taky podporuje vznik kyseliny solné uvnitř žaludku. Pokud se jí nahromadí příliš, všechno vevnitř musí ven. 

Proč máme sušák?

Že je alkohol diuretikum už jsme si tu párkrát říkali. Co že to znamená? Nutí nás běhat často na záchod a spolu s močí vylučovat všechnu vodu včetně té, která by se tělu hodila. Po takovém maratonu jsme pak velmi dehydratovaní. Mírná až střední dehydratace se projevuje žízní, slabostí, závratěmi i omámením. S nadměrným močením se také z těla dostávají ven potřebné soli a draslík. Z toho můžeme být vyčerpaní.

Proč jsme unavení?

Alkohol tělu dává zabrat všeobecně. A únava je obecným projevem pranice, kterou s ním naše tělo vede. Jsou tu ale i exaktnější důvody. Hlavním zdrojem energie uložené v těle je glykogen. Alkohol glykogen v játrech odbourává a vylučuje ho z těla močí. Bez glykogenu jsme unavení a slabí. A musíme jednoduše počkat, až se jeho hladina obnoví.

Konzumace alkoholu taky brání produkci glutaminu. Ten je přirozenou povzbuzující látkou v lidském těle. Když přestaneme pít, náš organismus ho v šoku začne vyrábět nadbytek. To zahltí a přestimuluje mozek. A my ve výsledku spíme velmi neklidně, trpíme pocity únavy a úzkosti.

Proč nás bolí hlava?

Při odbourávání alkoholu se v játrech produkuje toxická látka acetaldehyd. Pokud člověk alkoholu zkonzumuje více, než dokáží játra zpracovat, začne se v těle hromadit. Tento stav může způsobit bolesti hlavy a nutkání ke zvracení.

Přestože existují nejrůznější babské rady na vyléčení kocoviny, tělu nejvíce pomůže pití vody a spousta času k zotavení.

Nejlepším lékem na kocovinu je prevence. Buďte opatrní ohledně množství vypitého alkoholu, vždy pijte i dostatek vody a nikdy nepijte alkoholické nápoje na prázdný žaludek.

V případě, že to s alkoholem opravdu přeženeme, nás může čekat ještě něco mnohem horšího než kocovina.

Otrava alkoholem

Při otravě alkoholem je absolutně nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Může totiž mít smrtelné následky. Možná to přežijete, ale váš mozek bude pravděpodobně nevratně poškozený.

Když toho hodně ale vážně hodně vypijete, zpomalí se vám dech. Mozek se začne špatně okysličovat. A vypne některé důležité funkce. Třeba řízení srdečního tepu nebo kontrolu dýchání. Když to dotáhnete takhle daleko, můžete klidně umřít.

Úplně nejhorší je, když toho vypijete hodně a ještě k tomu rychle. Závody v pití a podobné soutěže jsou přímá jízdenka k průšvihu. Smrtelnou dávku alkoholu můžete požít klidně ještě před tím, než ztratíte vědomí.

Jaké jsou příznaky otravy alkoholem?

Duševní zmatek

Problém se probudit

Otupělost, bezvědomí, kóma

Zvracení

Záchvaty

Pomalé nebo nepravidelné dýchání (s prodlevami mezi nadechnutím delšími než osm sekund)

Promodralost, pobledlost nebo studená vlhká pokožka

Nízká tělesná teplota

Silný zápach alkoholu

RADA NAD ZLATO: Máte podezření, že váš kamarád fakt nebezpečně přebral a možná se otrávil? Rozhodně nespoléhejte, že se z toho vyspí. Nechat člověka v takovém stavu usnout může mít fatální následky. Důsledně ho prolévejte vodou a držte při vědomí. Probudit už by se nemusel.