Jak pít s rozumem?

Co je to střídmé pití? Hádáte správně, žádná jasná definice neexistuje. Snažit se ji přesně určit by byla trochu hloupost. Nikdo z nás nereaguje na alkohol stejně. Tisíc lidí, tisíc chutí. A taky tisíc odpovědí organismu na alkohol. 

Pokud bychom přece chtěli alespoň trochu zobecňovat, můžeme říct toto: Střídmé pití je pití, které maximalizuje příznivé účinky konzumace alkoholu, aniž by došlo k výraznému nárůstu rizik.

Jste teď moudřejší? Ne? 

Rady, jak pít vydávají třeba i vládní organizace, výrazně se ale v různých zemích liší. Co může být v očích jedné kultury v pořádku, v jiné už může být za hranicemi snesitelného.

USA zní definice střídmosti takto: dva nápoje denně pro muže a jeden pro ženu. Údajně proto, že takový objem konzumace spotřebitele chrání před srdečními chorobami. Za jeden nápoj tu považují zhruba jednu třetinku piva.

Jihoafrické republice je to stejné. Jeden nápoj tu ale znamená 12 g alkoholu.

Velká Británie za střídmé pití považuje 32 g alkoholu denně u mužů. 24 g u žen.

Austrálii říkají, střídmé jsou maximálně dva standardní nápoje denně (10 g alkoholu v jednom nápoji) u mužů i žen.

Podobné definice vám můžou pomoct si udělat hrubou představu. Nakonec jde ale především o vás a o vaše zdraví. Máte zdravotní obtíže? Berete léky? Necítíte se dobře? Poraďte se se svým lékařem, jaké množství alkoholu by vás nemělo ohrozit. Trpíte úzkostmi? Emoční nestabilitou? Překročení určité hranice vypitého alkoholu ve vás může vzbuzovat nepříjemné psychické stavy. Nebo můžete být agresivní. Je důležité vnímat své tělo i postřehy okolí a zařizovat se podle nich.