Alkohol na cestě vaším tělem – co se stane, když se napijete?

Svlažit hrdlo po náročném dni? Radost pro leckoho z nás. Kdo sáhne po alkoholickém nápoji, musí ale počítat s jistými dopady. Na všechny z nás má alkohol vliv. Jak velký? Záleží na mnoha faktorech. Jak často pijete. Jestli jste muž, nebo žena. Kolik vážíte. A taky, jestli pijete na prázdný, nebo plný žaludek. 

Opilost způsobuje zvyšující se hladina alkoholu v krvi. Princip je jednoduchý – vaše tělo alkohol vstřebává rychleji, než se ho stačí zbavovat. 

Od napití po vstřebání alkoholu do krve uběhne jen pár minut. Po požití se vstřebá nejprve přes sliznice v ústech a jícnu. A to je teprve začátek. Největší část se do našeho oběhu dostane ze žaludku (cca 20 %) a střev (cca 80 %). Tady může cestu alkoholu do krve zpomalit natrávená potrava. To je důvod, proč se před večírkem poctivě najíst. Jinak to jde raz dva, znáte to.

Pak už alkohol cestuje tělem společně s krví, rozpouští se v ní. A vstupuje do různých orgánů. Nejvíce alkoholu absorbují játra, ledviny, plíce nebo mozek. 

Popíšeme si cestu jednotlivými orgány.

Játra

Nejvíc dává alkohol zabrat játrům. To je fakt, který zná asi každý. Proč to tak ale je? Tělu není jasné, co přesně si s alkoholem počít. Má ho někam uložit? Je k něčemu dobrý? Neví. A tak ho pošle do jater. Ta ho mají za úkol odbourat, odborně řečeno metabolizovat. 

Jak to probíhá? Pomocí jaterních enzymů se tu alkohol přemění z etanolu na acetaldehyd, který je ale toxický. A tak ho zase jiný enzym promění na nejedovatou kyselinu octovou. S tou už si organismus poradit dovede. Udělá z něj oxid uhličitý a vodu, které jednoduše vyloučí.

Chce se vám v opilosti zvracet nebo vás bolí hlava? To už jste vypili alkoholu příliš a vaše játra nezvládají zpracovávat. V těle se tak hromadí jedovatý acetaldehyd. A to nechcete. Odbourat jeden drink může tělu trvat i tři hodiny.

Ledviny

Ledviny naše tělo zbaví přibližně 5 % vypitého alkoholu. Jejich úkolem je udržovat správné složení krve a zajistit tělu stabilní obsah vody. A tak krev neustále filtrují. Logicky tak přijdou i do přímého kontaktu s alkoholem. Ten vyhodnotí jako nadbytečnou látku a „pošlou“ ho do naší moči. 

I v ledvinách ale alkohol dovede napáchat paseku. Cítíte se v kocovině vyprahlí? Je to proto, že alkohol funguje jako diuretikum, tedy močopudná látka. A do moči dostane víc vody, než je normální. A vezme ji tělu, dehydratuje ho. Pokud vypijete nadměrné množství alkoholu, vaše tělo nakonec vyloučí víc vody, než přijme. Budete chodit pořád na záchod. A dost možná budete pociťovat bolesti hlavy nebo závratě. 

Plíce

Přibližně 5 % z alkoholu se z těla vyloučí dýcháním. Z krevního oběhu alkohol doputuje i do plic, odkud se odpaří a vyloučí dýcháním. Právě tento alkohol detekují policisté třeba při dechové zkoušce. 

Mozek

Alkohol narušuje komunikaci mozku s různými částmi těla. A čím víc alkoholu, tím víc nedorozumění. Když alkohol působí na mozkovou kůru, prodlužuje se zpracování informací ze smyslových orgánů. Jste prostě trochu pomalejší. Přemýšlení není jasné, naše zábrany padají. 

Různé části mozku mají na starost různé tělesné procesy. A alkohol na nich páchá různé věci.

Jste v opilosti přecitlivělí? To reaguje limbický systém. Ten řídí paměť a city. Když je pod vlivem alkoholu, může způsobit neobvyklou radost, smutek, nostalgii i agresi. 

Motáte se a nejste schopní odhadnout, kde končí chodník? Unavil se vám mozeček. Ten koordinuje jemné svalové pohyby, pomáhá vám udržet rovnováhu a stabilitu.

Kapitola sama o sobě je hypotalamus. Ten obstarává celou řadu věcí. Jednou z nich je třeba pohlavní vzrušení a sexuální výkonnost. Na ty má alkohol skutečně paradoxní vliv. Zatímco vzrušení jeho působením roste, výkonnost klesá.

Hypotalamus má na starosti taky tvorbu hormonů. Mezi nimi i tzv. antidiuretický hormon. Ten může za výše popsanou dehydrataci. A váš ranní „sušák“.Přebrali jste a usnuli na stole? To jste toho vypili tolik, že alkohol zasáhl i váš mozkový kmen, který řídí tak zásadní funkce jako dýchání, srdeční tep a vědomí. S tím si neradno zahrávat. Vliv opravdu velkého množství alkoholu na tuto část mozku může mít smrtelné následky.