Pití a řízení pod vlivem alkoholu

Pití alkoholu je v kombinaci s řízením nebezpečné

Řízení pod vlivem není nebezpečné rozhodně jen pro vás. Ve hře je zdraví vašich spolucestujících, chodců nebo dalších řidičů. Prostě kohokoliv, kdo se vám dostane do cesty. Čím více toho vypijete, tím větší je pravděpodobnost, že dojde k nehodě. A ta může mít v nejhorším případě až smrtelné následky.

Řízení vyžaduje zapojování různých dovedností. A také mnoho pozornosti. Jízdní podmínky se neustále mění a řidič musí být ve střehu. Je potřeba, aby dobře viděl, správně odhadoval vzdálenost i rychlost.

To alkohol komplikuje. Negativně ovlivňuje tělesné funkce. Zhoršuje ostrost vidění, schopnost správného úsudku i rychlost reakcí. A obecně snižuje pud sebezáchovy. Řidiči pod vlivem spíš nepoužijí bezpečnostní pásy a mnohonásobně překročí rychlost. A obecně tak zvýší riziko vážných  zranění i smrtelných nehod.

Sedat za volant v opilosti je jednoduše krajně nezodpovědné.

Pili jste a nejste si jistí, zda již můžete sednout za volant? Využijte alkulačku Promile Info

Jak se vyhnout řízení v opilosti?

Možná si budete klepat na hlavu, že je to přece úplně jasné. Mít na paměti tohle patero se ale určitě hodí:

  • Předem stanovte ve skupině řidiče
  • Vezměte si taxi
  • Použijte MHD
  • Požádejte někoho, aby vás vyzvedl
  • Zařiďte si ubytování přes noc

Hlavně a především mějte na paměti, že řízení pod vlivem není jen neodpovědné a nebezpečné. Je taky trestné.

Jaký postih vám hrozí?

  • Vysoká pokuta
  • Ztráta řidičského průkazu
  • Odnětí svobody

Jak se alkohol v krvi počítá?

Hladina alkoholu v krvi se počítá jako koncentrace alkoholu v jednotce krve. Vyjadřuje se jako hmotnostní poměr alkoholu v daném objemu krve.

V některých zemích je menší množství alkoholu za volantem povolené. Mezní hodnoty se pohybují mezi 0 až 0,8 promile. Podrobný přehled nejvyšší povolené hladiny alkoholu v krvi řidiče pro jednotlivé země najdete na stránkách BESIP. Odkaz zde

My ale radíme jasnou věc: pokud pijete, nikdy nesedejte za volant. V České republice a na Slovensku platí nulová tolerance.

Počkejte, až vystřízlivíte. Nepomůže vám ani studená sprcha, ani teplé jídlo. Jen čas.